Resultater

Resultater

OL

1 x sølv

VM

3 x guld, 3 x sølv, 1 x bronze

EM

6 x guld, 9 x sølv, 5 x bronze

European Games

1 x bronze

Årets Sportsnavn 2015, BT Guld 2015 og World Paddle Awards 2015 – Sportsman of the Year

Resultater

 

2018

VM, MONTEMOR-O-VELHO, PORTUGAL

Sølv, K1 5.000 meter

5. plads, K2 1.000 meter med Morten Graversen

8. plads, K1 1.000 meter

WORLD CUP, DUISBURG, TYSKLAND

Bronze, K1 500 meter

2017

VM, RACICE, TJEKKIET

Sølv, K1 500 meter

8. plads, K1 1.000 meter

EM, PLOVDIV, BULGARIEN

Sølv, K1 1.000 meter

Bronze, K1 500 meter

WORLD CUP, BEOGRAD, SERBIEN

Sølv, K1 1.000 meter

Sølv, K1 500 meter

Sølv, K1 5.000 meter

2016

OL, RIO, BRASILIEN

6. plads, K1 1.000 meter

EM, MOSKVA, RUSLAND

Sølv, K1 1000 meter

Sølv, K1 500 meter

Sølv, K1 5.000 meter

WORLD CUP 1, DUISBURG, TYSKLAND

GULD, K1 1.000 meter

2015

VM, MILANO, ITALIEN

GULD, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

EM, RACICE, TJEKKIET

Sølv, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

GULD, K1 5.000 meter

WORLD CUP II, DUISBURG, TYSKLAND

Bronze, K1 1000 meter

WORLD CUP III, BAGSVÆRD, DANMARK

Sølv, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

Sølv, K1 5.000 meter

EUROPEAN GAMES, BAKU, AZERBAIJAN

Bronze, K1 1.000 meter

2014

VM, MOSKVA, RUSLAND

Bronze, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

EM, BRANDENBURG, TYSKLAND

Sølv, K1 1.000 meter

Sølv, K1 500 mete

Sølv K1 5.000 meter

WORLD CUP I, MILANO, ITALIEN

Sølv, K1 1.000 meter

WORLD CUP II, RACICE, TJEKKIET

Sølv, K1 1.000 meter

Bronze, K1 5.000 meter

World Cup III, SZEGED, UNGARN

GULD, K1 500 meter

INVITATIONSSTÆVNE, MOSKVA, RUSLAND

Sølv, K1 1.000 meter

2013

VM, DUISBURG, TYSKLAND

Sølv, K1 500 meter

5. plads K1 1.000 meter

EM, MONTEMOR-O-VELHO, PORTUGAL

GULD, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

Bronze K1 5.000 meter

WORLD CUP I, SZEGED, UNGARN

Bronze, K1 1.000 meter

Sølv, K1 5.000 meter

WORLD CUP II, RACICE, TJEKKIET

GULD, K1 1.000 meter

Sølv, K1 500 meter

Bronze, K1 5.000 meter

World Cup III, POZNAN, POLEN

Sølv, K1 1.000 meter

GULD, K1 500 meter

VM i maraton, BAGSVÆRD SØ

6. plads, K1

5. plads, K2 sammen med Martin Larsen

2012

OL, LONDON, ENGLAND

4. plads, K1 1.000 meter

5. plads, K4 1.000 meter med Kim Wraae, Kasper Bleibach og Emil Stær

EM, ZAGREB, KROATIEN

GULD, K4 1.000 meter sammen med Kim Wraae, Emil Stær og Kasper Bleibach

Sølv K1 1.000 meter

WORLD CUP I, POZNAN, POLEN

GULD, K1 1.000 meter

Bronze, K4 1.000 meter sammen med Kim Wraae, Emil Stær og Kasper Bleibach

WORLD CUP II, DUISBURG, TYSKLAND

Sølv, K4 1.000 meter sammen med Kim Wraae, Emil Stær og Kasper Bleibach

2011

VM, SZEGED, UNGARN

10. plads, K1 1.000 meter

9. plads, K4 1.000 meter

EM, BEOGRAD, SERBIEN

6. plads, K1 1.000 meter

Bronze, K1 5.000 meter

WORLD CUP II, RACICE, TJEKKIET

GULD, K1 1.000 meter

Sølv, K1 500 meter

WORLD CUP III, DUISBURG, TYSKLAND

GULD, K1 1.000 meter (3:27.1)

2010

VM, POZNAN, POLEN

4. plads, K1 1000 meter

EM, TRASONA, SPANIEN

Bronze, K1 1000 meter

2009

VM, DARTMOUTH, CANADA

9. plads, K1 1.000 meter

8. plads, K1 500 meter

EM, BRANDENBURG, TYSKLAND

Bronze, K1 1.000 meter

5. plads, K1 500 meter

WORLD CUP 1, RACICE, TJEKKIET

Sølv, K1 1.000 meter

Sølv, K1 500 meter

2008

OL, BEIJING, KINA

Sølv, K2 1.000 meter sammen med Kim Wraae

5. plads, K2 500 meter sammen med Kim Wraae

EM, MILANO, ITALIEN (OL-KVAL)

GULD, K2 1.000 meter sammen med Kim Wraae

9. plads, K4 1.000 meter med Kim Wraae, Adam Spliid og Emil Stær