Info om René Holten Poulsens OL i Rio

Info om René Holten Poulsens OL i Rio
11. august 2016 Brian Martin Rasmussen
I Nyheder

27-årige René Holten Poulsen fra Maribo Kajakklub er i dag landet i Rio fra den danske træningslejr i Portugal, og Maribo-kajakroeren skal i aktion i enerkajak (K1) på 1.000 meter ved OL den 15. og 16. august.

Det er den danske kajakroers 3. OL.

I debuten i Beijing i 2008 vandt han som 19-årig sølv på K2 1.000 meter med Kim Wraae, som han også blev nummer 5 med i K2 500 meter.

I London i 2012 blev René nummer 4 i K1 1.000 meter og nummer 5 i K4 1.000 meter med Kim Wraae, Emil Stær og Kasper Bleibach.

Konkurrencedage for herrernes K1 – OL i Rio 2016:
Mandag den 15. august: Indledende og semifinale
Tirsdag den 16. august: Finale
Se tidsskema her: https://www.rio2016.com/en/canoe-sprint-schedule-and-results

Mandag den 15/8 (danske tider med FED skrift, der er fem timers tidsforskel):
10.06 (DK 15.06), indledende heat 1
10.14 (DK 15.14), indledende heat 2
10.22 (DK 15.22), indledende heat 3

11.22 (DK 16.22), semifinale 1 (top-4 kommer i finalen)
11.30 (DK 16.30), semifinale 2 (top-4 kommer i finalen)

Tirsdag den 16/8:
10.12 (DK 15.12), A-finale, 8 deltagere

Lidt fakta om René Holten Poulsens udstyr:

Kajakken:
Nelo: Kajakken er lavet i carbon, er 5,20 meter lang og vejer 12 kilo.

Pagajen:
Jantex: Den er 220 cm lang, er lavet i carbon, vejer cirka 800 gram og har en 63 grader højreskivning.

Tøjet:
Craft: Microfiber og svedtransporterende trøje/t-shirt og tights

Solbriller:
Oakley: Radar EV, polarized red eye iridium

Ur:
Polar: V800 eller A300

Lidt fakta om de største konkurrenter:

Fernando Pimenta, Portugal, 27 år, 178 cm, ca 82 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/fernando-pimenta
1 x EM-guld, K1 1.000 meter (2016)
1 x VM-bronze, K1 1.000 meter (2015)
1 x European Games sølv K1 1.000 meter (2015)
1 x OL-sølv K2 1.000 meter (2012)

Max Hoff, Tyskland, 33 år, 198 cm, ca 95 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/max-hoff
3 x VM-guld K1 1.000 meter (2013, 2010, 2009)
5 x EM-guld K1 1.000 meter (2015, 2012, 2011, 2010, 2009)
1 x OL-bronze i London (2012)
2 x guld K1 1.000 og 5.000 meter, European Games i Baku (2015)
1 x VM-guld (2011) og 2 x EM-guld K1 5.000 meter (2014 og 2013)

Josef Dostál, Tjekkiet, 23 år, 203 cm, ca 110 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/josef-dostal
1 x VM-sølv, K1 1.000 meter (2015)
2 x VM-guld, K1 1.000 meter og K4 1.000 meter (2014)
2 x EM-guld K4 1.000 meter (2014 og 2013)

Adam van Koeverden, Canada, 34 år, 180 cm, ca 86 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/adam-van-koeverden:
Verdensmester K1 1.000 meter (2011)
OL-sølv K1 1.000 meter (2012)
OL-guld K1 500 meter (2004)
VM-guld K1 500 meter (2007)

Murray Stewart, Australien, 30 år, 186 cm, ca 86 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/murray-stewart
1 x OL-guld K4 1.000 meter (2012)
5. plads K1 1.000 meter ved VM 2014

Miroslav Kirchev, Bulgarien, 26 år, 185 cm, ca 80 kg, https://www.rio2016.com/en/athlete/miroslav-kirchev
1 x VM-sølv K1 1.000 meter (2014)

Øvrige konkurrenter:

Artuur Peters, Belgien, 19 år, https://www.rio2016.com/en/athlete/artuur-peters

Cyrille Carré, Frankrig, 32 år

Fabio Wyss, Schweiz, 27 år

Marcus Cooper Waltz, Spanien

Peter Gelle, Slovakiet, 31 år, https://www.rio2016.com/en/athlete/peter-gelle

Mohamed Ali Mrabet, Algeriet, 26 år, https://www.rio2016.com/en/athlete/mohamed-ali-mrabet

Roman Anoshkin, Rusland, 28 år, https://www.rio2016.com/en/athlete/roman-anoshkin

Dejan Pajic, Serbien, 26 år, https://www.rio2016.com/en/athlete/dejan-pajic

René Holten Poulsen, 27 år, 188 cm, ca 93 kg: (https://www.rio2016.com/en/athlete/rene-holten)

Tilskuerguide:
https://smsprio2016-a.akamaihd.net/sport/Yug-gB/rio2016_spectator_guide_og_canoe_sprint_en.pdf